Офіційний туристичний сайт міста
СУМИ

Про Суми

Суми — місто обласного значення в північно-східній частині України, на Слобожанщині, адміністративний центр Сумської області. Місто лежить на берегах річки Псел з притокою річки Сумки. Населення міста становить 266 тис. осіб, площа — 95,4 км².При заснуванні в 1652 році поселення мало назву «Сумина слобода», після реорганізації слободи в місто — в 1656 році назву було змінено на «Сумин», протягом 1650-1660-х років буква «н» поступово зникла і місто отримало сучасну назву — Суми.

Існує легенда, що на березі річки Сумка (чи й у самій річці) перші поселенці знайшли 3 мисливські сумки з золотими монетами. Цей переказ знайшов відображення у міській символіці (на гербі і прапорі міста)

Прапор м. Суми

Місто архітектурної та історичної спадщини

Суми - це місце, що славиться своєю архитектурною спадщиною. Цільними пам'ятками  є його старовинні вулиці. Кожна будівля тут має свою історію, яка бере свій початок з далекого минулого. А основним його елементом є центральний район міста, так званий "Город" - розташований у межах замкової і головної частини козацької слободи. "Піти в Город" у розумінні сум'ян означає "пройти центром міста". У ореал старого міста входять сучасні вулиці Соборона, Воскресенська, Козацький Вал, Кооперативна, Троїцька, Петропавлівська

Вулиця Соборна виникла наприкінці XVIII ст. в результаті перебудови Сум за генпланом 1786 р. Первинно вона називалась "Моськовською". Ця вулиця зберігла значну частину старих будівель дореволюційної доби, зведених вже переважно після 1845 р. Здебільшого, це двоповерхові будівлі з розлогими підвалами та широкими залами. Адже в ті часи, як і нині, вулиця була торгово - промисловим і фінансовим центром і нині відчути дух тієї епохи можна відчути просто прогулюючись Соборною. Центральним елментом історичного центру є Спасо - Преображенський собор. Його було зведено на місці дерев’яної Преображенської церкви, яка існувало в роки заснування міста. У 1788 році містяни звели на цьому місці цегляний храм. Будівництво потребувало понад мільйона штук цегли, тому було споруджено навіть окремий цегляний завод. Сучасного вигляду собор набув у 1892 році. Годинник для собору, виготовлений у 1884 році компаніями Вінтера (Санкт-Петербург) і Войпе (Бокенем, Німеччина).Спасо-Преображенський кафедральний собор міста Суми є єдиним у світі православним храмом, на куполі якого встановлено католицькі скульптури. 

Вул. Соборна: 1910 р - 2010

Обабіч Соборної знаходиться Воскресенська вулиця, яка також ряснієї старовинною архітектурою. Назву свою вона бере від старовинного козацього храму – Свято – Воскресенського кафедрального собору. Збудована вона була у 1702 році за ініціативою козацьких полковників Герасима та Андрія Кондратьєвих. Крім того собор грав роль як однієї з частин сумської фортеці – товстезні стіни, спеціальні вікна для гармат і чисельні підземні ходи, які не збереглись до нашого часу. У 1791 році вона згоріла, однак згодом відновлена і нині, після реставраційних робіт які відбулись на початку 2000 –х , отримала фактично первісний вигляд. 

Свято - Воскресенський кафедральний собор

Маленьке повітове провінційне місто Суми, яке з 10 300 мешканців у 1850 р. виросло до 50 400 у 1915 р. своїм промисловим і культурним розвитком багато в чому завдячує діяльності торгового будинку «Харитоненко з сином». Саме вони створило в місті цукрові заводи і зробили з нього «Цукрову столицю» тодішньої Російської імперії. Відтак у Сумах цукор люблять і тому не дивуйтесь, якщо гуляючи містом зустрінете «Ласунів» з мішком цукру або навіть цілий пам’ятник цукру!

Карта Сум початку ХХ.ст.

Саме у ті часи утворились нинішні вулиці Петропавлівська та Троїцька, які й досі рясніють багатими будинками купців та поміщиків, храмами і багатими фасадами урядових чи комерційних установ, навчальних закладів.

У часи розквіту міста з’явився і негласний символ Сум – Альтанка. Восьмигранна відкрита дерев’яна споруда, збудовано на високому цегляному цоколі в 1900 – 1901 роках. Існує легенда, що альтанка побудована на місці свердловини, пробуреної під час невдалих пошуків нафти. При її споруджені не було використано жодного цвяха. У роки революції 1905 – 1907 років альтанку кілька разів була підпалена чорносотенцями, а у 1913 роцї її було відбудовано.

Альтанка

Однак не варто думати, що архітектурна спадщина міста – це лише його історичний центр. У кожному куточку Сум можна знайти цікавими пам’ятники, скульптури або споруди.

Місто яскравих вражень та сучасних трендів

Не варто думати, що Суми – провінційне місто, яке може похизуватись лише своїми пам’ятками архітектури. Суми – це місто шалених вражень, нових відкриттів та яскравих заходів!

У ту пору, коли природа розквітає та наливається життям, над містом Суми чути ритми музики та відчуваються пахощі смачної їжі. Адже кожної весни у місті відкривається «КвітеньСумиФест»! Це благодійний фестиваль вуличної їжі, який щороку збирає усе більше і більше учасників. На ньому можна скуштувати смаколики з різних куточків світу, пограти у цікаві ігри, взяти участь у різноманітних майстер – класах, зробити цікаві фото і багато іншого! Головне гасло фестивалю: «Добрі вчинки бувають смачними», адже усі гроші зібрані під час дійства спрямовуються на благодійність.

У першій половині травня на одну ніч місто Суми перетворюється на мистецький та культурний майданчик. Саме у «Ніч Музеїв» усі галереї та музеї міста відкриті для відвідувачів. Саме в цього дня відбуваються дивні перфоманси, оживають експонати і відкривається незвичайний світ музейної та галерейної справи.

Відеозвіт "Суми Квітень Фест - 2017"

В усі часи молодь полюбляла свята, а відзначати своє «професійне» свято без великого розмаху неможливо взагалі. Саме тому у Сумах цей «День Молоді» відзначається завжди яскраво. Фаєр – шоу, спортивні змагання, майстер – класи, ярмарки, концерти та багато інших цікавих заходів щороку залишають найкращі враження для кожного мешканця міста.

Але є у Сумах і такий день, коли можна побачити місто абсолютно іншим. У «Ніч Міста» від самого обіду і до ночі ви можете побачити героїв картин, поем, які наче ожили і вирішили прогулятись стародавніми вуличками. У перевалках, вуличках історичного кварталу ви можете почути та побачити театральні перфоманси, інсталяції, взяти участь у мистецьких майстер – класах. Саме в цей день місто перетворюється на територію мистецтва, яке розкриває інше, сакральне бачення міста

"Ніч Міста - 2018"

Однак це далеко не весь список тих заходів, які можуть вразити гостей міста Суми!

Місто культурного розвитку

Місто Суми має що показати і вишуканим поціновувачам високої музики. Саме в Сумах щороку, у день Конституції України, відбувається Всеукраїнський фестиваль духових оркестрів «Сурми України». Це дійство, яке збирає десятки музичних колективів з різних куточків України і світу може вразити своїм розмахом кожного! Адже вживу почути найрізноманітніші музичні твори у віртуозному виконанні славетних оркестрів, що крокують містом, можна побачити тільки у Сумах.

Сурми України

Крім того на музичних сцені Сумської філармонії щороку восени відбувається грандіозний Міжнародний фестиваль класичної музики «Бахфест». Близько місяця на сумській сцені свою віртуозну гру на класичних музичних інструментах демонструють виконувачі з різних куточків України та світу.

"Бах - Фест"

Театральних поціновувачів ми теж маємо чим зацікавити. Кожного року під гаслом «Мистецтво заради миру» свої двері перед театралами відкриває «Чеховфест». Особливими є не тільки вистави, якими радують глядачів, але й нагороди, які чекають на митців. У дні фестивалю на театральних майданчиках міста ви можете побачити неперевершену гру акторів з усієї України.

А епіцентром культурного та мистецького життя міста можна назвати Сумську міську галерею, яка є структурним підрозділом «Агенції промоції «Суми». Експозиційний простір галереї складається з двох залів та холу загальною площею близько 200 кв.м. Експозиційний спектр галереї може заохотити бажання та смаки будь – якого поціновувача мистецтва. Тут ви можете побачити виставки відомих митців України та світу у художніх формах живопису, скульптури, графіки, фотографії, тощо. Крім виставкової діяльності, експозиційні площі є місцем проведення й інших значущих в культурному житті міста заходів – лекцій з мистецтва, зустрічей з авторами, майстер – класів, поетичних вечорів, концертів, прес – конференції. Щорічно в галереї проходить біля 60 виставок.

Тож, відкрити для себе місто Суми – це відчути нові враження, відкрити нові горизонти і пережити нові емоції!